International Early Engines Conference 2021 October

IEEC2 – Draft Agenda and Running Order

Friday 8th October – Morning

10.30 Venue Open for Registration

12.00 Welcome and opening of conference – Steve Grudgings

12.10 Agenda, logistics and housekeeping

12.15 Buffet Lunch and opportunity to tour the BCLM

Friday 8th October – Afternoon

13.15 John Kanefsky – Coalbrookdale, Cornwell and Cylinders – new light from the Norris Files

13.50 James Greener (remote) – A special act of providence: Newcomen’s speedy vacuum

14.25 John Hunter – Early Pumping engines in the Attercliffe- Darnall Coalfield & the role of John Curr

15.00 David Hardwick – Dannemora, Auchenharvie & Brislington, early engine houses compared.

15.35 Refreshments

15.55 Steve Grudgings – The travels of the Pentrich Engine – 1791-1920

16.30 David Hulse – Building the scale model of the Pentrich Engine

17.05 Peter King – The Aston Furnace Engine, Fact and Fiction

17.20 Close

Friday 8th October – Evening

18.30 Coach departs from BCLM and hotels for Sandfields Pumping Station, Lichfield

19.00-21.00 Group and Individual Tours

19.45 Evening Meal (Drinks not included)

21.15 Coach departs from Sandfields for BCLM and Hotels

Saturday 9th October – Morning

08.30 Venue open and refreshments available

09.00 Welcome, recap day 1 and review agenda for day 2

09.05 Bill Whitehead – The 1788 B&W Engine at Ecton Mine and how it worked

09.40 Lyn Willies – The 1819 Trevithick water pressure engine at Wills Founder Mine, Derbyshire

10.15 Paul Brooks – Cugnot’s 1769 steam vehicle – pioneering new technologies

10.50 Refreshments

11.10 Rick Stewart – Cornwall; cradle of the steam engine or what did Bristol ever do for us?

11.45 John Townley – From Papin to Pickard

12.20 John Townley & John Kanefsky –Keep that wheel a-turning, the development of rotary motion.

12.55 Buffet Lunch

Saturday 9th October – Afternoon

13.55 Paul Reynolds – Early Engines around Swansea: The context for the Engines & their builders.

14.30 Jan Van Den Veen – Early Engines in the Netherlands and the men that commissioned them.

15.05 David Kitching – Trials & tribulations of Wood & Caldwell’s engines at Bycars Colliery, Burslem.

15.40 Refreshments

15.55 Peter Konecny/Matej Styk (remote) – Isaac Potters 1722 Engine in Konigsberg/Nova Bana – Evidence and archaeology

16.30 John Hunter – Frederick Allots list of fire engines & free draining adits in South Yorkshire.

16.55 Ian Casteldine – Hidden in Plain Sight, an extant Vertical Winding Engine House in Derbyshire

17.30 Close

Saturday 9th October – From 19.00 – At leisure to enjoy BCLM “Red by Night” (£10 entry fee)

Sunday 10th October

08.30 Venue open and refreshments available

09.00 Welcome, recap day 2 and review agenda for day 3

09.05 Jon Willis – Preserving Crofton’s Future

09.40 David Perrett – Early Engines and Art

10.25 Refreshments

10.45 Leofric Studd – The Garlogie Beam Engine – Fact and Fiction

11.20 Chris Hodrien – The 1785 B&W Rotative Engine at Chester Steam Mill

12.10 Conference Closing Summary – delegates free to depart or visit BCLM

For more information including booking go to https/:www.earlyengines.org/ieec2-2021-conference/